Sıkça Sorulan Sorular


1 – Fakültede hangi bölümler bulunmaktadır? 
denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Lojistik Yönetimi bölümlerinde öğretim verilmektedir.
2 – Fakültenin öğretim programları için konulan ön koşullar var mıdır?
Fakülteye alınacak öğrencilerde aranan koşullar ÖSYM tarafından her yıl çıkarılan ÖSYS Kılavuzlarında belirtilmektedir.
3- Burs imkanlarınız var mı?
Fakültemiz bölümlerinde öğrenim gören ve yardıma ihtiyacı olan başarılı öğrencilerimize D.E.Ü. Sosyal Hizmetler Bütçesi ve DEVAK başta olmak üzere çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından burs verilmekte olup bu kuruluşlardan bazıları şunlardır: Valilik, Türk Eğitim Vakfı, vb.dir.
4- Fakülte eğitimini nerede vermektedir?
denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Lojistik Yönetimi Bölümleri derslerini Buca’daki Tınaztepe Kampusü içindeki binalarında; Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümleri öğrencileri deniz eğitimlerini ise Urla’daki birimde gerçekleştirmektedir.
5- denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Lojistik Yönetimi Bölümlerinden mezun olanların istihdam edildiği alanlar nereleridir?
Fakültemiz denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü mezunlarına “Deniz İşletmecisi”, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü mezunlarına da “Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi”, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Mezunlarına “Gemi Makineleri İşletme Mühendisi” ünvanı verilir. denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünden mezun olan öğrencilerimiz denizciliğimizin işletmecilik ve yönetim faaliyetleriyle ilgili olarak çeşitli armatör firmalarında, acentelerde, uluslararası taşımacılık yapan firmalarla ithalat ve ihracat firmalarının lojistik bölümlerinde, liman yönetimlerinde görev almaktadırlar. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümlerinden mezun olan öğrencilerimiz “Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme, Sınav, Vardiya Tutma, Kütükleme ve Donatılma Esasları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre, Başbakanlık denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen sınavlara girmeye hak kazanmakta ve çeşitli gemilerde uzakyol kaptanı ve başmühendis olarak görev yapmaktadırlar.
6- Fakülte yatılı bir eğitim programına sahip midir?
Fakültemizde şu anda yatılı bir eğitim verilmemektedir.
7- Fakültede öğrenci kulübü var mıdır? Mezunlar Derneğiniz var mı? Etkinlikleri nelerdir?
denizcilik Öğrenci Kulübü 1997 yılında öğrencilerin kendi imkanları ve yüksekokul yönetiminin katkılarıyla kurulmuştur. Her yıl, öğrenci sektör yakınlaşması amacıyla Kariyer Günleri adı altında etkinlikler düzenlenmektedir.
8- Mezunlarınızın gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında master ve doktora yapma imkanları var mı? 
Fakülte mezunlarının gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında çeşitli branşlarda master ve doktora yapma imkanları vardır. Bununla birlikte halen Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde denizcilik İşletmeleri Yönetimi Anabilim Dalı programlarında ve yurtdışında çeşitli üniversitelerde master ve doktora yapan mezunlarımız bulunmaktadır.

Güncel Duyurular

Burs Duyuruları

 

 

Font Boyutunu Değiştir
Kontrast