2019-2020 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Ders Kayıt Yenileme

11-09-2019

DERS KAYDI & KAY IT YENİLEME İŞLEMLERİ  HAKKINDA  DUYURU

 

Kayıt yenileme işleminin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  1.  Kayıt yenilemeler 17 Eylül – 22 Eylül  2018 tarihleri arasında internet aracılığı ile yapılacaktır.
  2.  Sınıfı ne olursa olsun bütün öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini yapmaları gerekmektedir.
  3.  Hazırlık sınıfı öğrencilerimizin sorumlu oldukları dersler sistem tarafından yükleneceğinden, adres bilgisi güncellemesi yaparak ve ders seçimi butonundaki “Kaydı Tamamla “işlemini yapmaları gerekmektedir. Ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki duyuru ve yönlendirmeleri de yerine getirmeleri gerekmektedir.
  4.  Öğrencilerimiz,

* DEBİS kullanıcı  adı ve şifrelerini  kullanarak sisteme giriş yapabilirler.

* DEBİS   kullanıcı   adı:   numaranız@ogr.deu.edu.tr    şeklindedir.    Şifre:     daha  önce   hiç   değiştirmediyseniz,   doğum tarihinizdir. (GünAyYıl) (sınav notlarını öğrenmek için DEBİS sistemini kullanmış olanların aynı kullanıcı  adları ve şifreleri geçerlidir.)

  1.  Üniversite adı, Fakülte adı ve öğrenci adı belirtip herhangi bir İş Bankası şubesine başvurarak mali yükümlülüklerinizi yerine getirebilirsiniz.
  2.  22 Eylül 2019 günü saat  23:59’  da kayıt yenileme sistemi kapatılacak ve sınıf listeleri oluşturulacaktır.
  3.  Kayıt yenileme işlemleri sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda, karadag@deu.edu.tr  ve onur.erdogan@deu.edu.tr  iletişim adreslerinden, öğrenci işleri yetkililerine ulaşabilirsiniz. Mesajınızda adınız, soyadınız, öğrenci numaranız ve karşılaştığınız sorun hakkında kısa ve net bir açıklama yer almalıdır.
  4.  Öğrencilerimizin alt yarıyıllardan aldıkları başarısız derslerinde devam muafiyetini kullanmak isteyen öğrenciler 23 Eylül 2019 – 27 Eylül 2019 tarihleri arasında öğrenci işlerine dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Uygulaması olan derslerde devam muafiyeti verilmez ancak dersi bir defa almış ve başarısızlık nedeni ile kalınmış ve ders çakışması var ise devam muafiyeti için dilekçe verebilir.

 

  1.  Fakültemizde  Bağıl Değerlendirme Sisteminde Eğitim Verildiğinden;

 

DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ VE LOJİSTİK YÖNETİMİ BÖLÜMLERİNDE

*      Ortak zorunlu ve ortak seçimlik dersler hariç; ara sınıflar ( 2.,3.ve 4.sınıf ) 26 kredi saatlik, derse kayıt olabilirler.

 

DENİZ ULAŞTIRMA VE İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ VE

GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİNDE

*      Ortak zorunlu ve ortak seçimlik dersler hariç; ara sınıflar ( 2.,3.ve 4.sınıf ) 32 kredi saatlik, derse kayıt olabilirler.

 

BÜTÜN ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN GEÇERLİ OLAN AÇIKLAMA

*      Genel not ortalaması 1,79 ve altında  olan öğrencilerimiz daha önce almadıkları dersleri  alamazlar.

 

*      Genel not ortalaması (kümülatif not ortalaması)  1,80  ve  üzerinde  olan öğrencilerimiz daha önce almadıkları derslerini alabilirler.

*     Daha önce alınan derslerden notu FF ve FD olanlar, genel not ortalaması ne olursa olsun öncelikle alınması zorunludur.

*      Daha önce alınıp başarılı olunan dersler not yükseltmek amacıyla alınabilir.   Not  yükseltmek  amacıyla  tekrarlanılan  derslerde  son  alınan  not  geçerlidir. 

*    Seçimlik derslerde kontenjan sınırlaması vardır.

  1.   İnternet üzerinden kayıt yenileme işleminin adımları aşağıda belirtilmiştir:

*     Üniversitemizin ana sayfasındaki (www.deu.edu.tr) yanıp sönen Web Kayıt satırını tıklayarak   http://kayit.deu.edu.tr/ adresinden kayıt yenileme sayfasına ulaşabilirsiniz.

*      DEBİS kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme girilecektir. Kullanıcı adınızda numaranız dan sonra sağ tarafta bulunan e-posta sunucusunda öğrenci olduğunuzu belirten  @ogr.deu.edu.tr seçeneğini doğru olarak seçildiğinden emin olunuz.

*      Öğrencinin adres bilgilerindeki eksikliklerin tamamlaması veya adres bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

*      Ders Kayıt ekranında tekrar edilecek dersler ve dönemin dersleri görünecektir.

*      3. ve 4. Sınıfta verilmekte olan seçimlik derslerde kontenjan uygulaması vardır.

*      Ders seçiminizi yaptıktan sonra onaylayarak Danışman Hocanızın onaylamasını kontrol etmeniz gerekmektedir..

*      Danışman hocanız onay verdikten sonra Ders Kayıt Formunuzun çıktısını alarak Danışman hocanıza imzalatarak formu danışman hocanıza teslim etmeniz gerekmektedir. DANIŞMAN ONAYI YAPILMAYAN DERS KAYITLARI GEÇERSİZ OLACAĞINDAN MAĞDUR OLMAMANIZ İÇİN KONTROLLERİNİZİ DİKKATLİ YAPINIZ.

*     Ders seçiminde, herhangi bir sıkıntı varsa seçimin yenilenmesi istenecek, tekrar alınan dersler ile dönemin dersleri arasında çakışmalar kontrol edilmeyecektir. Ancak öğrenci kendi programını gördükten sonra gerek duyarsa seçiminde değişiklik yapılabilir.

* E DEVLET ÜZERİNDEN AKTİF ÖĞRENCİ OLARAK GÖRÜLEBİLMENİZ İÇİN MUTLAKA 17 EYLÜL 2019 – 22 EYLÜL 2019 TARİHLERİ ARASINDA DERS KAYDINIZI YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. (DUİM VE GMİM ÖĞRENCİLERİMİZDEN SATJDA OLUP DERSE GELEMEYECEK DURUMDA OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ 2019-2020 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI İÇİN STAJ YÜKLENMESİ GEREKMEKTEDİR.)

*    Ders  seçimi  işleminden  emin  olunduktan  sonra  “Kaydı  Tamamla”  butonunu  tıklayarak  kayıt  yenileme  işlemi tamamlanmış olacaktır. Bu onay verildikten sonra geriye dönüp değişiklik yapılması mümkün olamayacaktır.

*                         Kayıt Yenileme işlemleri ile ilgili daha sonra ortaya çıkabilecek sorunların çözümü için, kayıt işlemlerinize ilişkin bilgilerin yer aldığı öğrenci kayıt formunu mutlaka alınız ve kaydediniz.

 

*Web kayıtlarınızı onaylayıp Danışman hocanıza da onaylattıktan sonra Ders Kayıt Formunu Danışman Hocanıza imzalatarak Danışman Hocanıza teslim etmeyi unutmayınız.

 

*23 Eylül 2019 – 27 Eylül 2019 tarihleri arasında öğrenci işlerine dilekçe ile ders alıp bırakma işlemlerini ve ders kaydı yapamayan öğrencilerimizin mazeretlerini belgelemek suretiyle ders kayıtlarını yapabileceklerdir.

 

30 Eylül 2019 tarihinde Rektörlüğümüz tarafından ders kayıt sistemi kilitleneceğinden bu tarihten sonra ders kaydı yapılamayacaktır.

 

 

ÖĞRENCİLERİMİZE 2018-2019 DÖNEMİNDE BAŞARILAR DİLERİZ.

 

Prof. Dr. D. Ali DEVECİ

Dekan

 


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast